Ова се причините за надлетувањето на авионите на НАТО !

Во чест на полноправното членство на Северна Македонија во НАТО Алијансата, шест воени авиони на НАТО (од кои четири Грчки и два Американски) прелетаа над територијата на нашата држава.

Во текот на вчерашниот ден од територија на САД (Јужна Дакота) полетаа два Американски Б1 авиони. Во нивниот триесет часовен лет, леталата биле снабдувани со гориво додека биле во лет. Четирите Грчки воени авиони кои ги придржуваат американските бомбардери се од типот Ф-16.

Амбасадорката на САД во нашата држава, Кејт Мери Брнс, задно со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ваквото прелетување на борбените авиони го проследија пред Владата.

ПОВЕЌЕ ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА (ВИДЕО) Погледнете како ловците СУ-27 на Русија избркаа натрапник од Белгија !

ПОВЕЌЕ ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА (ВИДЕО) Хеликоптери летаа помеѓу зградите во Лос Анџелес !

Забрането е било какво превземање на материјали од порталот Misija24 доколку страната која ги превзема истите не поставува хиперлинк до изворот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *