Турција со нова набавка на оружје од Русија!

Русија повторно склучи договор со Турција за испорака на противвоздушните системи од типот ,,С-400” , пишува РИА „Новости”, повикувајќи се на дадената изјава од страна на Исмаил Демир, кој е  раководител на секретаријатот за одбранбена индустрија на Турција.

„Склучивме принципиелен договор со Русија за испорака на вториот комплет С-400. Остануваат уште техничките детали“, истакнува претставникот на Анкара.

turcija-nabavuva-c-400-od-rusija

Тој исто така потврди дека Турција и покрај одложувањето поради епидемијата на COVID-19 сепак ќе ги стави во употреба противвоздушните системи.

Првично беше најавено дека Турција системите С-400 ќе ги воведе во целосна употреба во април или мај 2020 година.

ПОВЕЌЕ ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА Наместо Америкаски Ф-35 Турција ќе купува Руски Су-35 и Су-57!

ПОВЕЌЕ ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА – (ВИДЕО) Со што располагаат Германија и Турција и во кого е воената надмоќ?!

Забрането е било какво превземање на материјали од порталот Misija24 доколку страната која ги превзема истите не поставува хиперлинк до изворот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *